Az uszkár

Az uszkár Franciaországból származik. A kutatások szerint valószínűleg vadászkutyák és juhászkutyák keverékéből alakult ki. Az poodle (uszkár) szó jelentése „vízi kutya” a német „pudel” szóból.

Eredetileg vízi vadászatra tenyésztett, nagy testű kutya volt. 

A vadászoknak segített a lelőtt kacsákat, hattyúkat stb. kicipelni a vízből. Akkoriban pomponos, „oroszlános” frizurában nyírták le őket, mert ez előnyös volt. A szőrük súlya nem húzta le őket, de a pomponok olyan helyeken voltak (vese, inak, stb.) ahol nem lett volna túl előnyös, ha a kutya a hideg vízben úszkál. Ezt a fazont az idők során, még nagyon régen vadászok vagy tenyésztők alakíthatták ki, a kutyák védelmének érdekében. Ma ezt a fazont tekintik hagyományos fazonnak, a kiállítási kutyákat nagy részt ebben a fazonban tartják, azonban azt kevesen tudják, hogy ez nem valami piperkőc hóbort, hanem régi, funkcionális, a vízi kutyáknak egészségügyi és a hagyományos feladatuk szempontjából előnyös fazon volt.


Ma már kisebb fajtákat is tenyésztenek, akiket szívesen tartanak az emberek, leginkább azért, mert nem hullik a szőre, és teljesen antiallergén. Sokan képzik ki őket terápiás kutyának, jó természetük és magas intelligenciájuk miatt. Egyes kutatások szerint, az uszkár a legokosabb kutyafajta. Sokan viszik kutyakiállításokra a fent említett fazonban, de napjainkban már többféleképpen nyírják őket. Az egyik legelegánsabb és hétköznapokban is könnyen kezelhető fazon a sportos fazon.

Az uszkár négyféle méretben található meg. Van a toy-, a törpe-, a közép-, és az óriásuszkár. 

A toy uszkárnak 25-28 centiméter a marmagassága

a törpeuszkárnak 28-35 centiméter

 a középuszkárnak 35-45 centiméter

az óriás uszkár marmagassága pedig meghaladja a 45 centimétert

Nagyon sokféle színben találkozhatunk az uszkárokkal. Fekete, fehér, vörös, barna, ezüst, krémszín, szürke, kékes-szürke, de vannak kivételek, amik nem is feltétlenül „igazi uszkárok”, ezek például lehetnek foltosak. Nincsenek sokan, akik ezeket elfogadják fajtatiszta uszkárnak. De nem olyan rég kereszteztek uszkárt golden retrieverrel, és elnevezték goldendoodle-nak. Ezt még annyian sem ismerik el fajtatiszta kutyának, mint a foltos „uszkárt”, valójában keverék kutyák, amiknek a tulajdonságaik nem megjósolhatók a szülők ismeretében.