Én a történelem tantárgyra a Poli előtt egész máshogy gondoltam. Egy sokszor unalmas, magolós tantárgyként gondoltam rá, ahol bármelyik pillanatban kihívhatnak felelni, a sok névből csatából, és évszámból. De, mint sok más tantárgyról alkotott képem szintén, megváltozott amikor bekerültem a Poliba. Itt a történelem egy egész más tantárgy, legalábbis nekünk Zalánnal, mert itt nincs semmiféle felelés, dolgozat se, csak kisebb projekt feladatok ahol bele képzelhetjük fontos történelmi személyek helyébe magunkat, valamint kreatív feladatok keretein belül megismerhetjük a fontos történelmi eseményeket. Ezek közül ebben a cikkben kiemelek egy nagyobb ilyen kreatív feladatot, a Millenniumi Goosechase-t.
a 96 méter nevű Goosechase feladat
A Goosechaseről annyit kell tudni, hogy egy olyan applikáció, ahol bizonyos csapatok számára be lehet állítani feladatokat, fotózós, írós vagy éppen helyzet beolvasós feladatokat. Ezalatt a Goosechase alatt nekünk az volt a feladatunk, hogy Budapesten fotózzunk le minél több olyan helyet, amely valamely módon már létezett a századfordulókor. Ezek közül a helyek közül pontosan meg van határozva hova kell menni.Az osztályból az egymás mellett ülőket párokba osztották, akiknek együtt kell működniük a feladatok elvégzése során. A feladatokból most összesen 45 volt, mindegyik ért valamennyi pontot, és a végén ponthatárok szerint osztályozva lett. Általában a feladatok olyasmikból álltak hogy volt egy rejtvény szerűség, egy rávezetés, melynek során ki kellett találni hogy hol van pontosan a feladat és mit kell lefotózni. Például volt egy olyan feladat, a 96 méter, melynek során szelfit kellett csinálni egy olyan budapesti híres épülettel melynek magassága 96 méter.
A Bajcsy-Zsilinszky út talkálkozása az Andrássy úttal, egy Fortepan kép összehasonlítása a maival
Az MZ/X osztályban készítettünk egy felmérést, hogy kinek hogyan tetszett a feladat.
Az első kérdésnél arról volt szó hogy mi volt a legjobb helyzet, hely vagy feladat a Goosechase alatt.
A legtöbben a budai várat mondták, amivel abszolút egyetértek, mivel a várban (az építkezéseken kívül) nagyon szép épületek vannak, valamint a várnegyedben nagyon jókat lehet sétálni. Ezen kívül volt aki kiemelte az 5, kerületet és az M1-es metró vonalát, ahol szintén jó volt közlekedni, meg szépek is bizonyos épületek, de azon kívül nem ad semmit a hangulathoz
A következő kérdés magától értetődően az volt, hogy mi volt a Goosechase-ben a legrosszabb. Itt elég vegyes vélemények voltak, sokan a Gellért-hegy közelébe lévő feladatokra panaszkodtak, mivel ott elég nehezen lehetett megközelíteni az adott helyeket, például a Szent Gellért szobrot, valamint a közlekedéssel is akadtak problémák. Például, nekem a párommal volt egy olyan élményünk, hogy vártunk már majdnem 10 perce a buszra, amely át vitt volna minket az Erzsébet híd túloldalára, de mivel nem szerepelt terveink között a halálra fagyás, inkább átsétáltunk a hídon.
A Várkert bazár akkor és most
A következő kérdésben sorba kellett rakni bizonyos adottságokat (jól tudtam együtt dolgozni a párommal, élveztem a párommal eltöltött időt valamint hogy a közlekedéssel nem volt annyi baj, és a szervezéssel se volt olyan sok baj). Természetesen az utóbbi lehetőséget rakták a legtöbben az utolsónak, és a párukkal eltöltött időt az elsőnek. Sokan úgy döntöttek hogy több fős csoportokba rendeződve végzik a feladatokat. Az ilyen csapatoknál előfordult az olyan is, aki már elvégezte a feladatokat, csupán azért volt ott hogy segítsen és minőségi időt töltsön el a többiekkel.
Egy MZ/X-es diák a Halászbástyával készült panorámás kép készítése közben
A Vásárcsarnok
A Városligeti-tó most és egy Fortepen-képen
A Parlament I.kapuja akkor és most
A következő kérdésben arra kérdeztünk rá hogy volt e olyan esemény, amelyre nem számítottak annyira. Erre nagyon kevesen válaszoltak, de ezek közül mindegyik nagyon érdekes volt. Például volt aki a nagy hidegre csodálkozott rá, ami szerintem se volt egy kedvező tényező, szerintem egy picit jobb lett volna szeptemberben vagy október elején csinálni. Valamint volt aki a hidak távolsága miatt lepődött meg, mivel gondolom sokat kellett utazni ezek között. Valamint volt aki megkerülte a Gellért-hegyet ,,tök fölöslegesen”.
A következő kérdésben a kedvenc helyszínükre kérdeztem rá az érintetteknél, természetesen itt is a vár nyert, mivel sokak szerint szép volt, meg ott jó volt sétálni valamint volt egy vélemény, ami személy szerint nekem nagyon tetszett:,,Ott nagyjából egy helyen voltak a dolgok, meg minden szép volt, és jó volt a kilátás, meg úgy általánosságban nagyon sok turista volt, és vicces volt őket hallgatni.”
A 2-es villamos akkor és most
A következő kérdésben a közlekedésről kérdeztem, sokan mondták azt hogy a megtervezéstől függ, valamint volt aki első nap nem tudott annyira tájékozódni, és ezért a történtekből okulva később csinált egy térképet. Én az ilyen esetekre csináltam egy táblázatot, ahol rendszereztem az egy helyen lévő feladatokat, ami később egyébként nagyon hasznos is volt.
A következő kérdés a csapat munkára vonatkozott, sokan jól tudtak haladni a feladatokkal, de viszont volt olyan, aki csak sodródott az árral úgy mond, de azért a párjával nagyon szórakozott. De a legtöbben létre tudták hozni a megfelelő csapatmunkát.
A következő kérdésben a feladatokra, valamint azok nehézségére kérdeztem rá. Itt is születtek érdekes vélemények, például volt olyan, aki nagyon szerette azt egy feladatnál, hogy egy picit gondolkodni kellett rajta, hogy pontosan mit is keresünk. Ez szerintem is érdekes volt, ennek meghagyása érdekében néhány feladatnál csak meghagytam hogy körülbelül hol lehetnek. Ezen kívül volt aki néhány új helyet ismert meg a Goosechase-nek hála.Valamint volt olyan aki megismert jobban egy olyan embert akit addig nem annyira ismert, a Goosechasenek hála.
A Vígszínház