Mi a tájfutás? Az alábbi cikkünkben interjút készítettünk a tájfutásról két diáktársunkkal, Szakál-Biró Sárával (SI) és Szegedy-Maszák Mártonnal (SK), akik közül az egyikük már abbahagyta, de másikuk aktívan űzi ezt a sportot.
Interjú Szakál-Biró Sárával: Mi az a tájfutás?
A tájfutás az egy sport, ahol fizikai tevékenységet végzel egy erdőben, és pontokat kell keresned. Ez a sport egyben fizikai, és egyben szellemi sport is. Ez azt jelenti, hogy nemcsak az állóképességednek kell jónak lennie, hanem tájékozódni is jól kell tudnod. Általában erdőkben zajlik ez a sport, de van, amikor városokban csináljuk, és a lényege az, hogy a megadott területen, megadott sorrendben kell pontokat keresni a saját útvonaladon.
Miért kezdtél el tájfutni?
Mert a családomból mindenki tájfut, és ez így rám ragadt.
Mi volt a kedvenc versenyed?
Az EB, ahol Európa minden tájáról érkeznek emberek, majd az erdőben rendezik a futást. Ez egy nagyon nagy verseny, és nagyon szeretem. Én kétszer voltam, akkor éppen Bulgáriában, majd Lengyelországban rendezték meg. Az EB egy hétig szokott tartani. Egy szállodában alszunk, és mindennap futunk. Bejutni úgy lehet, hogy van egy válogató, és ha jó az eredményed, akkor beválogatnak. Négy embert visznek korosztályonként.
Volt olyan már, hogy elvesztél egy erdőben?
Persze! Hat éves lehettem, mikor először megtörtént. Ilyenkor csak rá kell nézni az iránytűre, és észak felé kell menned, ameddig ki nem jutsz valahova.
Mi a legjobb maradandó élményed vagy tapasztalatod?
Amikor az országos bajnokságon voltam, azt nagyon élveztem. Az volt az egyik legszebb erdő, amiben valaha tájfutottam. Ez Szilicén volt megtartva, Szlovákiában. Plusz nyertünk csapatosan és egyénileg is.
És a legrosszabb?
Hehe. Ez úgy volt, hogy múlt tavasszal a válogatón bevittek minket az ősborókásba, az Alföldön, és az egy elég nehéz és technikás terep volt, én pedig nagyon elbóklásztam, de közben ott volt a fejemben, hogy azért futni kéne, mert ugye válogató van.
Milyen tanácsaid lennének egy kezdő tájfutónak?
Csak járjon rendszeresen az edzésekre, és télen is. A tájolót is nagyon ajánlott használni.
Mi a kedvenc helyszíned?
Finnország, de Svédországot is nagyon szeretem. Ezek nagyon más terepek, mint Magyarország, mert síkok és mocsarasok. Nagyon sok árok és gödör van.
Interjú Szegedy-Maszák Marcival: Mi az a tájfutás?
A tájfutás, humorosan nevezve, térképpel rohangálás. Térképet, iránytűt használunk segédeszközként és checkpointokon kell végig haladni.
Mikor kezdtél tájfutni?
Azt hiszem, amikor 7. osztályos voltam. Ez szeptemberben volt, körülbelül fél évig csináltam.
Mi a legjobb élményed, amit ki tudsz emelni?
Akadt pár edzés, ahol versenyszituációkat próbáltunk ki.
Mi volt a legrosszabb tapasztalatod ez idők során?
Egyszer egy edzőtábor alkalmával nálam jóval idősebb és tapasztaltabb fiúkkal kerültem egy szobába. Láthatóan egy összeszokott közösséget alkottak, én csak belecsöppentem, nem ismertem senkit és kirekesztve éreztem magam. Az edzőtábor után pár nappal egy későbbi edzést tartottak, és besötétedett. Elvesztem és elszakadtam a csoporttól.
Kedvenc helyszíned, ahol futottatok?
A Tabánnál futottunk, mint Szpartakusz Futóklub.
Mit ajánlanál egy kezdő tájfutónak?
Ne kövessék el azt a hibát, mint én, hogy a sötétedés miatt hamar feladják, mert megéri küzdeni.
Ha tájfutsz, muszáj a versenyeken részt venned?
Nem kötelező, de van rá lehetőség. Én kezdetben mindig részt vettem rajtuk.
Mennyi pénzbe kerül a tájfutás?
Természetesen volt díja, de egyáltalán nem pénzigényes sport.
Hétköznapi életedhez hozzáadott valamit a tájfutás?
Az elején nagyon nagy motiváció volt bennem, hogy járjak. A külvilágból segített kiszakadni, hiszen itt végig számít a koncentráció. Ráadásul már maga a futás is nagyon egészséges, segíti a tüdő kapacitásait. Több, mint az egyszerű futás, hiszen az agy is munkálkodik közben.
Egy edzés menetét hogyan tudnád leírni?
A kezdőcsoporttal elfutottunk a Tabánhoz, amely körülbelül pár 100 méter, így nem terheli túl a tapasztalatlanabbakat. Ezután bemelegítettünk, kezünkbe nyomták a térképet és indulhattunk az útvonalon. Eleinte szalagot kaptunk, checkpoint helyett, más alkalmakkor egy-egy rejtvényt kellett megfejtenünk. Az első pár edzésen elmagyarázzák a jelöléseket, ismertetik az alapvető szabályokat.
Összegzésként úgy gondoljuk, bár az interjúalanyok rengeteg közös érvvel rendelkeznek, technikájuk, eredményeik, élményeik és csapatuk is mind eltérőek. Az biztos, hogy rendkívül egészséges, izgalmas és agytekervény-fejlesztő sportág, amelyet érdemes kipróbálni. (A szerzők)
Kuti Lili, Prekopp Panna
(A mellékelt képek Szakál-Biró Sára saját képei.)