Nauszika
a szél harcosai

Ez a film egyike Mijazaki Hajao zseniális műveinek. A ‘80-as években jelent meg először japánul, majd pár évvel később magyar szinkronnal is. Mijazaki Kaze no Tani no Nausika című, több mint tíz év alatt elkészült manga képregényén alapul.

A történet ezer évvel egy apokaliptikus háború után játszódik, amiben szinte az egész emberiség és az egész élővilág elpusztult. Mindössze a Pusztulás tengere, egy mérgező mutáns rovarok által lakott dzsungel és egy maroknyi ember maradt életben. Az emberek kis civilizációkban élnek. Ezek egyikének, a Szél völgyének hercegnője Nauszika. A fiatal, mindössze 16 éves lány azt szeretné, hogy béke legyen az emberi civilizációk és a rovarok között. Nauszika nem fél vagy undorodik az óriási rovaroktól. Védőmaszkot hordva felfedező utakra jár a Pusztulás tengerébe. Megfigyeli a növényeket és persze a mutáns rovarokat is. Még az Ohmuktól sem tart, ezektől a gigantikus, páncélos, rengeteg szemű félelmetes élőlényektől.

Ez a film egyszerűen gyönyörű, akár az összes többi Studio Ghibli műalkotás. A különböző rovar-lények és mérgező gombaszerű növények mind káprázatos módon kidolgozottak. Emellett a rengeteg fegyvert és harci repülőt is nagyon kreatívan és élethűen jeleníti meg az anime. Mivel ez a film a legeslegelső Studio Ghibli film (igaziból egy évvel a stúdió megalapítása előtt készült), teljes mértékben kézzel rajzolták. Az összes háttér egy egyedi kézzel készített festmény. A karakterek mozdulatait képkockánként rajzolták. Ezenkívül mindössze 263 különálló színt használtak fel, ami igazán kevés egy mai animációhoz képest. Emiatt a végső hatás nagyon harmonikus és megtervezett.

Az egyik kedvenc jelenetem, amikor Nauszika elájul, és álmában visszaemlékezik egy kis kori élményére, ahol egy ici-pici Ohmut próbál megvédeni. Az egész tényleg álombelien gyönyörű. Halk dúdolást lehet hallani az álom közben, ami csak még varázslatosabbá teszi az egészet. Ennél a résznél nemcsak a színek térnek el a való világ árnyalataitól a vízfestékszerű világítóan sárga réttel, de az egész animációnak a stílusa is megváltozik. Itt az úgynevezett formakövető keresztsatírozást használják az árnyékok és formák térbe hozásához.

Azért is szeretem és ajánlom ezt a filmet azoknak is, akik amúgy undorodnak a bogaraktól, és ki nem állhatják őket, mert épp azt mutatja be a film, hogy ne legyünk előítéletesek az ilyen élőlények iránt sem. Nauszika egy angyali teremtés, kis kora óta védelmez mindent, ami élő. Erre a neve is utal, melyet egy görög mitológiai szereplő után kapott, akihez hasonlít a karaktere. Nauszika a görög mítoszban egy tiszta lelkű királylány, aki meghallgatja a másikat. Szerintem erről nagyon is példát lehetne venni mindenkinek. 

Léna